Vesvese Zarar Verir Mi? [Hadis-i Şerif (#36)]

Hz. Peygamber (sav)’ın ashabından bir kısmı ona sordular: “Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz.” Hz. Peygamber (sav): “Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?” diye sordu. Oradakiler “Evet!” deyince: “İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)” dedi. Diğer bir rivayette: “(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah’a hamdolsun” demiştir. Müslim‘in İbni Mes’ud […]

Devamını Oku

İmanın Aslından Olan Üç Şey (Hadis-i Şerif)

Resulullah (sav) dedi ki: “Üç şey vardır ki imanın aslındandır: La İlahe İllallah diyene saldırmamak: İşlediği herhangi bir günahı sebebiyle bu kimseyi tekfir etme, herhangi bir ameli sebebiyle de İslam’dan dışarı atma. Cihad, bu Allah’ın beni peygamber olarak gönderdiği günden, bu ümmetin Deccal’e karşı savaşacak en son ferdine kadar cereyan edecektir, onu, ne imamın zalim […]

Devamını Oku

Mümin ve Mescid İlişkisi (Hadis-i Şerif)

Ebu Saidi’l-Hudri (ra), Hz. Peygamber (sav)’in şöyle dediğini rivayet etti: “Bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mü’min olduğuna şehadet edin, zira Cenab-ı Hakk şöyle buyuruyor: ‘Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar imar ederler’ (Tevbe 18)”

Devamını Oku

Müslüman Kimdir? Muhacir Kimdir? (Hadis-i Şerif)

Abdullah İbnu Amr İbni ‘l-As (radıyallahu anh) hazretleri, Resulullah (sav)’ın şöyle dediğini rivayet etmiştir: “Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden zarar görmedikleri kimsedir. Muhacir de Allah’ın yasakladığı şeyi terk edendir.”

Devamını Oku

İmanın Şubeleri (Hadis-i Şerif)

Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: “İman, yetmiş küsur – bir rivayette de altmış küsur – şubedir. Haya imandan bir şubedir.” Bir rivayette şu ziyade vardır: “Bu şubelerden en üstünü “La ilahe illallah” sözüdür, en aşağı mertebede olanı da yolda bulunan rahatsız edici bir şeyi kenara çıkarmaktır.”

Devamını Oku