(Hadis-i Şerif [3400])

Ebu Hıraş es-Sülemi radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Kim kardeşine bir yıl küserse, bu tıpkı kanını dökmek gibidir.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3401])

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Ameller her perşembe ve pazartesi günü arzedilir. Aziz ve Celil olan Allah o gün, Allah’a hiçbir şirk koşmayan kulun günahını affeder. Bundan sadece kardeşiyle arasında düşmanlık olanı istisna eder, (onu affetmez) ve der ki: “Bu ikisini barışıncaya kadar terkedin.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3402])

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Safiyye Bintu Huyeyy ‘in devesi hastalandı. Zeyneb Bintu Cahş’ın yanında fazla deve vardı. Resûlullah aleyhissalatu vesselam ona: “Safiyye’ye bir deve ver!” buyurdu. Zeyneb: “Ben bu yahudi kızına deve mi verecek mişim?” diyerek (red cevabı verdi). Resûlullah aleyhissalatu vesselam ona kızıp, Zilhicce ve Muharrem ayları ile Safer ayının bir kısmı boyunca […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3398])

Hz. Ebu Eyyüb radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki : Bir müslümana, kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir. Yani, bunlar karşılaşırlar da her biri diğerinden yüz çevirir. Bu ikisinden hayırlı olanı, birinci olarak selam verendir.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3399])

Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Bir mü’minin diğer bir mü’mine üç günden fazla küsmesi helal olmaz. Üzerinden üç gün geçince, ona kavuşup selam versin. Eğer o selama mukabele ederse ecirde her ikisi de ortaktır. Mukabele etmezse günah onda kalmıştır.” Bir diğer rivayette şöyle buyrulmuştur: Kim üç günden fazla küs kalır […]

Devamını Oku