(Hadis-i Şerif [6441])

Ümmü Seleme radıyallahu anha anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, (Mümtehine suresinin 12. ayetinde geçen “… Ma’ruf (güzel) olan hiçbir hususta sana asi olmamaları (üzerine sana biatta bulunacakları zaman sen de onlarla biatta bulun…)” ibaresini “nevh” (yani ölü üzerine bağıra bağıra ağlamak) olarak açıkladı.

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [6442])

Cerir Mevla Muaviye anlatıyor: “Hz. Muaviye radıyallahu anh Humus’ta halka hutbe verdi ve hutbesinde Resulullah aleyhissalatu vesselam’ın yas tutmayı (=nevh) yasakladığını da hatırlattı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [6443])

Ebu Malik el-Eş’ari radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Yas tutmak cahiliye işlerinden biridir. Yas tutan kadın, tevbe etmeden ölürse, Allah Teala hazretleri, ona katrandan bir elbise, cehennem alevinden de bir gömlek biçer.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [6444])

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Yas tutma cahiliye işlerinden biridir. Zira yas tutan kadın, ölmezden önce tevbe etmezse, Kıyamet günü, üzerinde katrandan bir gömlek ve onun üstünde de cehennem aleminden bir gömlek giydirilmiş olarak diriltilir.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [6445])

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, beraberinde yüksek sesle ağlayan bir kadın bulunan cenazeyi takip etmeyi yasakladı.”

Devamını Oku