(Hadis-i Şerif [5424])

Hişam İbnu Amir anlatıyor: “Uhud günü Ensar, Resûlullah aleyhissalatu vesselam’a gelip: “Bize yara ve meşakkat isabet etti, ne emredersiniz (ey Allah’ın Resülü)?” dediler. Aleyhissalatu vesselam da: “Kabirleri genişletin ve derinleştirin. Bir kabre iki-üç kişiyi birden koyun!” buyurdular.” “Öyleyse hangisi öne konsun?” denildi.

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5425])

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam, Uhud şehidlerini (defin sırasında), her iki kişinin (cesedini) bir giysiye koyuyor, sonra da: “Kur’an’ı hangisi daha çok almıştı?” diye sorup, onlardan birine işaret edildiği takdirde, onu lahidde öne koyuyordu. Sonra da: “Ben bunlara şahidim!” diyordu. Onları kanlarıyla defnetmelerini emretti. Onlara cenaze namazı kılmadı, onları yıkamadı da.” (İbnu […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5426])

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: “Uhud günü, halam, kabristanımıza gömmek için babamı (Uhud’dan Medineye) getirmişti. O sırada Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ın tellali şöyle nida etti: “Ölüleri yerlerine geri götürün!”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5427])

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam, Uhud şehidlerinin üzerinden demir(den mamul silah, zırh gibi şeyler)in ve deri(den mamul kan bulaşmamış giyecek)lerin çıkarılmasını ve onların elbiseleri ve kanlarıyla gömülmelerini emretti.”

Devamını Oku