(Hadis-i Şerif [5380])

Ebu Saidi’l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Ölülerinize (ölmek üzere olanlara) Lailahe illallah demeyi telkin edin.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5381])

Ma’kıl İbnu Yesar radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Ölülerinize (ölmek üzere olanlara) Ya-sin süresini okuyun.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5382])

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam: “İnsan öldüğü zaman gözleri nasıl belerip kalıyor, görmez misiniz?” buyurmuştu. Cemaat: “Evet, görüyoruz!” dediler. Bunun üzerine: “İşte bu, gözünün, nefsini (çıkan ruhunu) takip etmesindendir!” buyurdular.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5383])

Ümmü Seleme radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam Ebu Seleme radıyallahu anh’ın yanına girdi. Ebu Seleme’nin gözleri açık kalmıştı; onları kapattı. Sonra: “Ruh kabzedildi mi göz onu takip eder” buyurdu. Ehlinden bazıları feryad u figan koparmıştı. Aleyhissalatu vesselam: “Kendinize kötü temennide bulunmayın, hayır dua edin! Çünkü melekler, söylediklerinize amin derler!” buyurdu. Sonra ilave etti: “Allahım, […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5384])

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Bir müslüman muhtazar olduğu (can çekişme anına girdiği) zaman rahmet melekleri, beyaz bir ipekle gelirler ve şöyle derler: “Sen razı ve senden de (Rabbin) razı olarak (şu bedenden) çık. Allah’ın rahmet ve reyhanına ve sana gadabı olmayan Rabbine kavuş.” Bunun üzerine ruh, misk kokusunun […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5386])

Ubeyd İbnu Halid es-Sülemi Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ın ashabından birinden naklen anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Ani ölüm, kafir için gadab-ı ilahi’nin bir yakalamasıdır, mü’min için de bir rahmettir.”

Devamını Oku