(Hadis-i Şerif [5412])

Yine Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah alehissalatu vesselam buyurdular ki: “Cenazeyi ne ses (matem), ne de ateşle takip etmeyin.” Bir rivayette şu ziyade var: “Cenazenin önünde yürümeyin.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5413])

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ı, Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir’i cenazenin önünde yürürlerken gördüm.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5414])

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam cenazenin önünde yürürdü. Hz. Ebu Bekr, Hz. Ömer, Hz. Osman da (önde yürürdü). Rezin şu ziyadede bulundu: “Siz teşyi ederken cenazenin önünde, arkasında, sağında, solunda ve yakınında yürüyün!”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5416])

Muğire radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Binekli, cenazenin ardından yürür, yaya ise dilediği yerden. Çocuğa da namaz kılınır. Anne-babası için mağfiret ve rahmetle dua edilir.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5417])

Hz. Sevban radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam bir cenazeye katılmıştı. Bir kısım binekliler gördü. “(Binerek cenaze teşyi etmekten) utanmıyor musunuz? Allah’ın melekleri yaya olsunlar da siz hayvanların sırtında olun (olacak şey değil)!” buyurdular.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5418])

Hz. Cabir İbnu Semure radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam Ebu’d-Dahdah’ın cenazesini yayan takip etti. At sırtında geri döndü.”

Devamını Oku