(Hadis-i Şerif [2936])

İbnu Ömer (radıyallahu anhüma) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “İkindiden önce dört rek’at naf’ile kılan kimseye Allah rahmetini bol kılsın.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2937])

Hz. Ali (radıyallhu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) ikindi namazından önce dört rek’at nafile kılardı. Bunların arasını (ikinci rek’atin teşehhüdünde) makarreb meleklerle müslüman ve mü ‘minlerden onlara tabi olanlara selam ile ayırırdı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2938])

Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam), bana, günümde ikindi namazından sonra iki rek’ at nafile kılarak gelirdi.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2940])

İbnu Abbas (radıyallahu anhüma) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) ikindi namazından sonra iki rek’at nafile kılmıştır, çünkü kendisine gelen bir malın taksimini yapmış, bu meşguliyet O ‘nun öğle namazından sonra kılmakta olduğu iki rek’ati kılmasına mani olmuştu. Bunun üzerine onları ikindiden sonra kıldı. Sonra bir daha bu iki rek’ati kılmadı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2941])

Muhtar İbnu Fulful anlatıyor : “Hz. Enes ‘ten ikindiden sonra kılınacak nafile namaz hakkında sordum ” dedi ki: “Hz. Ömer ikindiden sonra nafile kılanların ellerine (sopayla) vururdu. Biz iki rek’ati, Resulullah devrinde güneş battıktan sonra akşam namazından önce kılardık. Bizi bunu kılarken efendimiz görürdü de ne emrederdi ne de nehyederdi.”

Devamını Oku