(Hadis-i Şerif [6165])

Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ın müezzini Sa’d el-Karazi radıyallahu anh’tan rivayet edildiğine göre, “Resûlullah aleyhissalatu vesselam, Bilal radıyallahu anh’a (ezan okurken) iki parmağını kulağına sokmasını emrederek: “Şüphesiz bu, sesin daha çok yükselmesini sağlar” buyurmuştur.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [6166])

Ebu Cuhayfe radıyallahu anh anlatıyor: “Ebtah nam mevkide Resûlullah aleyhissatatu vesselam’ın yanına geldim. Kırmızı bir çadırda kalıyordu. Derken Bilal çıkıp ezan okudu. Ezanında her bir cihete dönüyor ve iki parmağını kulaklarına sokuyordu.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [6167])

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Müezzinlerin boyunlarına, müslümanların iki hasletleri takılmıştır: Namazları ve oruçları. (Bunların vakitlerini müslümanlara müezzinler ilan eder.)”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [6168])

Hz. Bilal radıyallahu anh’ın anlattığına göre: “(Bir gün) sabah namazını haber vermek üzere Aleyhissalatu vesselam’ın yanına gelmiş, ancak kendisine “uyuyor” denilmiş. Bunun üzerine: “Essalatu hayrun mine’n-Nevm, essalatu hayrun mine’n-nevm (namaz uykudan daha hayırlıdır)!” demiştir. Bundan böyle bu ibarenin sabah ezanına dahil edilmesi kabul görmüş ve ezan bu minval üzere kesinlik kazanmıştır.”

Devamını Oku