(Hadis-i Şerif [2687])

Mu’aykib (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) ‘a, musalli ‘nin secde edeceği yerdeki toprağın düzlenmesinden sual edildi… “

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2703])

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) namazda sedl ‘i, (sarınmayı) ve erkeğin ağzını örtmesini yasakladı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2688])

Tirmiz i’nin bir rivayetinde hadis şöyledir : “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)’a namazda çakıllara dokunup (düzlemekten) sorulmuştu, şu cevabı verdi: “Mutlaka yapmak zorunda isen bari bir kere yap!”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2689])

Ebu ‘Zerr (radıyallahu anh) ‘den Dört İmam’ìn kaydettiği bir rivayette şöyle‚ buyrulmuştur: “Sizden kim namaza durursa, sakın çakıllara değmesin. Zira rahmet, ona karşıdan gelir.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2690])

Hz. Ebu Zerr (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Allah, kula namazda sağa sola iltifat etmedikçe rahmetiyle yaklaşmaya devam eder. İltifat etti mi ondan yüz çevirir. “

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2691])

Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: “Resulullah’a namazda sağa sola bakmak (iltifat) hususundan sordum. Şu cevabı verdi: ”Bu bir kapıp kaçırmadır. Şeytan kulun namazından kapar kaçırır.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2692])

Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam): “İnsanlara ne oluyor da namaz kılarken gözlerini semaya kaldırıyorlar? ” dedi ve bu hususta sert sözler söyledi. Sonra konuşmasını şöyle tamamladı: “Ya bundan vazgeçerler ya da gözleri çıkarılır.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2693])

Yine Hz. Enes anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu. vesselam) bana şöyle nasihat etti: “Ey oğulcuğum, namazda sağa sola bakmaktan sakın. Zira o helak olmaktır. Eğer mutlaka yapacaksan bari nafilelerde olsun, farzlarda değil.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2694])

Sehl İbnu ‘l-Hanzaliyye (radıyallahu anh) anlatıyor: “Sabah namazı için ikamet okundu. Resulullah (aleyhissalatu vesselam) namaza başladı. Namazda Şib istikametine bakıyordu. Geceden, Şib’a koruması için bir atlı göndermişti.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [2695])

İbnu Ömer (radıyallahu anhüma) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) Mescid-i Kuba ‘ya namaz kılmaya gitti. Ensar (radıyallahu anhüm) gelip, namaz kılarken kendisine selam.verdiler. Ben Bilal’e sordum: “Namaz kılarken onların selamına nasıl mukabele ettiğini gördün?” Bana bizzat göstererek: “Şöyle!” dedi ve avucunu açıp iç kısmını aşağıya, sırtını yukarıya getirdi.”

Devamını Oku