(Hadis-i Şerif [7004])

Hz. Aişe radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “(Göz değmesinden) Allah’a sığının. Zira göz değmesi haktır.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4011])

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu, göz değmesi olurdu. Yıkanmanız taleb edilirse yıkanıverin.” Tirmizi‘de “Göz değmesi haktır” ibaresi yoktur.

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4012])

Sahiheyn ve Ebu Davud‘da Ebu Hüreyre radıyallahu anh’tan: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ın: “Göz değmesi haktır” dediği rivayet edilmiştir. Buhari dışındaki rivayetlerde: “Dövme yapmayı da yasakladı” ziyadesi vardır.

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4013])

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Gözü değene (ain) abdest alması emredilir, onun abdest suyu alınır, bununla göz değmesine uğrayan (main) yıkanırdı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4014])

Muhammed İbnu Ebi Ümame İbni Sehl İbni Hanif, babasından şunları işittiğini anlatmıştır: “Babam Sehl radıyallahu anh (Cuhfe yakınlarındaki) Harrar nam mevkide yıkandı. Üzerindeki cübbeyi çıkardı. Bu sırada Amir İbnu Rebi’a ona bakıyordu. Sehl, bembeyaz bir tene, güzel görünüşlü bir cilde sahipti. Amir: “Ne bugünkü bir manzarayı, ne de böylesine ancak çadıra çekilmiş bakirede bulunabilen bir […]

Devamını Oku