(Hadis-i Şerif [5951])

Ali İbnu Ebi Talib radiyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam’ın son sözü: “Namaz! Namaz! Sağ ellerinizin sahip olduğu (köleler) hakkında Allah’tan korkun!” olmuştu.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5953])

Ebu’d-Derda radıyallahu anh anlatıyor: “(Bir gün) Resûlullah aleyhissalatu vesselam yanımıza çıkageldi. Biz o sırada fakirlikten söz ediyor ve korkumuzu dile getiriyorduk. “Fakirlikten mi korkuyorsunuz? Ruhumu kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelal’e yemin olsun! Mutlaka dünya malı üzerinize akıtılacaktır. Öyleki, sizden birinin kalbini (haktan başka istikametlere) sadece ve sadece dünyalık meylettirecektir. Allah’a yemin ederim! Ben sizleri, gecesi […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5954])

Abdullah İbnu Mes’ud radıyallahu anh demiştir ki: “Ben size Resûlullah aleyhissalatu vesselam’dan bir hadis naklettiğim vakit, Resûlullah’ın bu sözünün hakka en uygun, hidayete en muvafık ve takvaya en mutabık olduğuna inanın.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [5955])

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Sizden birinin, benden rivayet edilen hadisleri, rahat koltuğuna kurulmuş vaziyette dinleyip: “(Rivayeti bırak! Bana) Kur’an’dan oku!” dediğini sakın duymayayım! Söylenen güzel sözü ben söylemişimdir.”

Devamını Oku