(Hadis-i Şerif [4909])

İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Yılanların hepsini öldürün. Kim yılan(ın intikam alacağın)dan korkarsa, benden değildir.” “Bir rivayette şöyle buyrulmuştur. “Gümüş çubuk gibi olan uzun yılan hariç, bütün yılanları öldürün.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4910])

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim, yılanı (intikam) arar diye (öldürmez) bırakırsa bizden değildir. Biz onlarla harbettiğimiz günden beri onlarla sulh yapmadık.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4911])

Hz. Abbas radıyallahu anh’ın anlattığına göre: “Ey Allah’ın Resûlü demiştir, biz Zemzem kuyusunu temizlemek istiyoruz. Fakat içinde şu küçük yılan var.” Resûlullah aleyhissalatu vesselam , yılanları öldürmesini emretmiştir.

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4912])

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam keler için fuveysık (fasıkcık) dedi ama, “öldürün!” diye emrettiğini işitmedim.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4913])

Sa’d İbnu Ebi Vakkas radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam kelerin öldürülmesini emretti ve onu fuveysika diye isimlendirdi.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4904])

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Hayvanlardan beş tanesi vardır ki bunların herbiri fasıktır (zararlıdır). Harem bölgesinde olsun, Hill (denen Harem dışı) bölgesinde olsun bunlar öldürülür: Karga, çaylak, akrep, sıçan, kelb-i akûr (yırtıcılar).” Müslim‘in bir rivayetinde Hz. Aişe şöyle demiştir: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam beş fasığın Hill’de ve Harem’de öldürülmesini emretti.” Ebu […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4905])

İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Biz, Resûlullah aleyhissalatu vesselam ile birlikte Mina’da iken, Velmürselat suresi nazil oldu. Aleyhissalatu vesselam onu okuyordu. Ben onu, kendi ağızlarından öğrendim. Mübarek ağızları henüz surenin rutûbetini taşırken, üzerimize bir yılan sıçradı. Aleyhissalatu vesselam: “Öldürün şunu!” buyurdular. Hemen öldürmek üzere atıldık. Fakat yılan önce davranıp kaçtı. Aleyhissalatu vesselam: “Şerrinizden korundu, tıpkı […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4906])

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ı minber üzerinde şöyle söylerken dinledim: “Yılanları öldürün. İki çizgili ve ebteri (engerek) de öldürün. Çünkü bunlar, gözleri kapar (kör eder) ve hamilelerde düşük yaparlar.” Abdullah İbnu Ömer radıyallahu anhüma der ki: “(Bir gün) ben öldürmek için bir yılan kovalarken, Ebu Lübabe radıyallahu anh bana: “Öldürme onu!” diye […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4907])

Ebu’l-Müseyyeb anlatıyor: “(Bir gün) Ebu Said radıyallahu anh’ın yanına girmiştim, namaz kılıyor buldum. Onu beklemek üzere oturdum. Derken evin bir köşesinde tavanı örten hurma dalları arasında bir kıpırtı gördüm. Oraya bakınca bir yılan olduğunu gördüm. Öldürmek üzere atıldım. Ebu Said oturmam için işaret etti. Tekrar yerime oturdum. Namazdan çıkınca bana evde bir oda gösterdi ve: […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4908])

İbnu Ebi Leyla babasından anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’a ev yılanlarından sorulmuştu. Şu cevabı verdi: “Evlerinizde onlardan birini görecek olursanız, ona: “Size Hz. Nuh’un (gemiye sokarken) aldığı söz hakkı için ve de Hz. Süleyman İbnu Davud’un sizden aldığı söz hakkı için bize zarar vermemenizi ve bize görünmemenizi talep ediyorum” deyin. Eğer tekrar dönerlerse öldürün.”

Devamını Oku