(Hadis-i Şerif [7049])

Ya’la İbnu Mürre radıyallahu anh anlatıyor: “Hz. Ali’nin oğulları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin radıyallahu anhüm ecmain koşarak Resûlullah aleyhissalatu vesselam’a geldiler. Efendimiz onları bağrına bastı ve: “Şurası muhakkak ki, çocuk, cimrilik ve korkaklık sebebidir” buyurdular.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [7050])

Süraka İbnu Malik radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Size sadakanın en faziletlisini haber vereyim mi? (Boşanma, kocasının ölümü gibi bir sebeple sana geri gönderilmiş ve senden başka çalışanı (Nafakasını temin edecek bir kimsesi) olmayan kızın (için harcadığın)dır.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [7051])

Ahnef İbnu Kays’ın amcası Sa’sa’a İbnu Muaviye radıyallahu anhüma anlatıyor: “Bir kadın beraberinde iki kızıyla birlikte Hz. Aişe’nin yanına girdi. Aişe radıyallahu anha kadıncağıza üç tane kuru hurma verdi. Kadın çocuklarına birer hurma verdi, kalan üçüncü hurmayı da çocukları arasında taksim etti.” Hz. Aişe der ki: “Az sonra Resûlullah aleyhissalatu vesselam geldi, hadiseyi kendisine anlattım. […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [7052])

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim, erginlik çağına varan iki kızına, onlar yanında kaldıkları veya kendisi onların yanında kaldığı müddetçe iyilik yapar ihsanda bulunursa, bu kızlar onu mutlaka cennete dahil ederler.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [7053])

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Çocuklarınıza gereken ikramı yapın ve terbiyelerini güzel yapın.”

Devamını Oku