(Hadis-i Şerif [7260])

Ebu Züheyr es-Sakafi radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam bize, Nebavet veya Benavet’te -ravi dedi ki: Benave, Taif’te bir yerdir- hitapta bulundu ve dedi ki: “Cennet ehlini cehennem ehlinden tefrik edip bileceğiniz zaman yakındır.” Ashab: “Ne ile bileceğiz ey Allah’ın Resülü?” dediler. Resûlullah aleyhissalatu vesselam açıkladı: “(Kişiler hakkında yapacağınız iyilikle anma ve kötülükle anma suretiyle, […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [7261])

Abdullah İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Bir adam, Resûlullah aleyhissalatu vesselam’a: “Yaptığım işin iyilik veya kötülük olduğunu nasıl anlayabilirim?” diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: “Komşunun “iyi yaptın!” dediğini işitirsen iyilik yaptın demektir. Eğer “kötülük yaptın!” dediklerini işitirsen, kötülük yaptın demektir” buyurdular.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [7262])

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Cennetlik kişi o kimsedir ki, Allah kulağını hakkında halkın hayırlı övgüleriyle doldurmuştur, kendisi de hayırla yadedildiğini işitir. Cehennemlik olan da, kendi kulakları, halkın hakkındaki kötü anmalarıyla dolan ve bunu bizzat işiten kimsedir.”

Devamını Oku