(Hadis-i Şerif [1415])

Abdurrahman İbnu Zeyd anlatıyor: “İbnu Mes’ud (radıyallahu anh), vadinin dibinden yedi çakıl atarak büyük şeytanı taşladı. Her taşı attıkça tekbir getriyordu. Bu sırada Beytullah sol tarafında, Mina da sağında olacak şekilde durmuştu. Kendisine: “İnsanlar, taşları yukarısından atıyorlar!” denince şu cevabı verdi: “Burası, kendinden başka ilah olmayan Zat’akasem olsun, Bakara süresinin üzerine indiği makamdır.

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1417])

Hz. Sad (radıyallahu anh) anlatıyor: “Veda haccından Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)’la beraber döndük. (Yolda konuşurken) bazılarımız “Yedi taş attım” bazılarımız da: “Altı taş attım” diyordu, kimse kimseyi bu sebeple kınamıyordu.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1418])

İbnu Abbas (radıyallahu anhüma) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam), Akabe (taşlaması) sabahı, bineğinin üzerindeyken: “Bana (taş) toplayıver!”dedi. Ben de (şehadet ve başparmaklarla atılabilecek büyüklükte) ufak taşlardan onun için topladım. Avucuna koyduğum sırada: “İşte bunlar gibi. Dinde aşırılıktan sakının. Sizden öncekileri, dinde aşırılıkları helak etmiştir!” dedi.”

Devamını Oku