(Hadis-i Şerif [1431])

Sahiheyn’in Ebu Hüreyre (radıyallahu anh)’den kaydettiğn bir rivayet şöyledir: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): “Ey Allahım,traş olanlara mağfiret et!” demişti, yanındakiler: “Ey Allah’ın Resûlü! Kısaltanlar için de (dua ediver!)” dediler. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) yine: “Ey Allahım, traş olanlara mağfiret et!” buyurdu. Yanındakiler: “Ey Allah’ın Resûlü! Kısaltanlar için de (dua ediver!)” dediler. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): “Ey Allahım, traş […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1432])

Müslim‘de Ümmü’1 Husayn (radıyallahu anha)’ın bir rivayeti şöyledir: “Veda haccında Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)’ın, traş olanlara üç kere, kısaltanlara bir kere dua ettiğini işittim.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1427])

Hz. Enes (radıyallahu anh): “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) cemretu’1-Akabe’ye geldi, taşlarını attı, sonra Mina’daki menziline (konakladığı yere) geldi ve kurbanını kesti. Sonra berbere: “Al!” dedi ve sağ yanını işaret etti. Sonra sol tarafını işaret etti, sonra (kesilen saçları) halka vermeye başladı.” Bir rivayette şöyle denir: “Sağ yandan kesileni sağındakilere, sol yandan kesileni de Ümmü Süleym’e verdi.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1429])

Hz. Ali (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) kadının saçını traş etmesini yasakladı.” Rezin’in ilavesinde: “…Haccda da, umrede de” ziyadesi vardır. Bu ziyadeden sonra (Rezin ilaveten şunu) der: “Onlara sadece teksir (kısaltma) gereklidir.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1430])

İbnu Ömer (radıyallahu anhüma) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): “Ey Allahım, traş olanlara rahmet et” diye dua etmişti. Yanındakiler: “Kısaltanlara da ey Allahın Resûlü!” dediler. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) efendimiz: “Ey Allahım traş olanlara rahmet et!”diye duasını tekrar etti. Yanındakiler tekrar: “Kısaltanlara da Ey Allah’ın Resûlü!” dediler, bu sefer: “Kısaltanlara dal”buyurdu.”

Devamını Oku