(Hadis-i Şerif [1737])

İbnu Abbas (radıyallahu anhüma) hazretleri anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Duvaları örtmeyin. Kim kardeşinin mektubuna, onun izni olmadan bakarsa, tıpkı ateşe bakmış gibi olur. Allah’tan avuçlarımızın içiyle isteyin, sırtlarıyla istemeyin; duayı tamamlayınca avucunuzu yüzlerinize sürün.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1738])

Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) dua ederken ellerini öyle kaldırdı ki, koltuk altlarının beyazlığını gördüm.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1739])

Hz. Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) ellerini dua ederken kaldırınca, onları yüzlerine sürmedikçe geri bırakmazlardı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1740])

Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Adamın biri iki parmağı ile dua ediyordu. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): “Birle! Birle!” diye müdahale etti.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1741])

Sehl İbnu Sa’d (radıyallahu anh) anlatıyor: “Ben Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)’ı ne minberde ne de bir başka şey üzerinde dua yaparken ellerini uzattığını görmedim. Bilakis şöyle gördüm” dedi ve baş ve orta parmaklarını kapayıp şehadet parmağını açmış vaziyette işaret etti.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1742])

Hz. Selman (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Rabbiniz hayiydir, kerimdir. Kulu dua ederek kendisine elini kaldırdığı zaman, O, ellerini boş çevirmekten istihya eder.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [1743])

Hz. Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlulla: (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Allah’a duayı, size icabet edeceğinden emin olarak yapın. Şunu bilin ki Allah celle şanuhu (bu inançla olmayan ve) gafletle (başka meşguliyetlerle) oyalanan kalbin duasını kabul etmez.”

Devamını Oku