(Hadis-i Şerif [4362])

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Bir çoban sürüsünü otlatırken, bir kurt koşarak gelip, sürüden bir koyun kapar. Çoban kurdun peşine düşer ve koyunu ondan kurtarır. Ancak kurt, çobana dönüp bakar ve: “Bu koyunlara yırtıcı gününde, onlara benden başka çobanın olmadığı günde kim bakacak?” der. Halk bunun üzerine: “Sübhanallah! Kurt […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4363])

Müslim‘in bir rivayeti şöyledir: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Bir adam bir ineği sevkederken üzerine bindi. İnek adama bakıp dile geldi ve: “Ben bunun için yaratılmadım, ben ziraat için yaratıldım” dedi. Halk, hayret ve korku ile: “Sübhanallah, konuşan bir inek ha!” dediler. Resûlullah aleyhissalatu vesselam: “Ben (onun konuşmasına) inanıyorum. Ebu Bekr ve Ömer de inanıyorlar, […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4364])

Hudri radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Yüksek derece sahiplerini onların altında olanlar görür. Tıpkı sizin, semanın ufkunda doğan yıldızı görmeniz gibi. Ebu Bekr ve Ömer (radıyallahu anhüma) onlardandır (yüksek derece sahiplerindendir) ve daha da ileridirler.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4365])

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekr radıyallahu anhüma için: “Bu ikisi var ya, bunlar, öncekiler ve sonrakilerden cennetlik olan kühûlün efendisidirler.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4366])

Hz. Huzeyfe raadıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Benden sonra şu ikiye iktida edin: Ebu Bekr ve Ömer radıyallahu anhüma.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [4367])

Muhammed İbnu’l-Nanefiyye anlatıyor: “Babam radıyallahu anh’a dedim ki: “Babacığım, Resûlullah aleyhissalatu vesselam’dan sonra insanların hangisi hayırlıdır?” “Ebu bekr!” dedi. “Sonra kim?” dedim. “Ömer!” dedi. Ben: “Sonra kim?” diye sormaya devam edip “Osman!” cevabını almaktan korktum da: “Sonra sen!” deyiverdim. Ama babam: “Ben mi? Ben sıradan bir müslümanım” dedi.”

Devamını Oku