(Hadis-i Şerif [3615])

Sefine radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ı bir sa’ miktarındaki su cenabetten yıkar, bir müdd su da abdestine yeterdi.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3616])

Ümmü Ammare radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam abdest aldı. Bu maksadla kendisine içerisinde üçte iki müdd miktarında su bulunan bir kab getirilmişti.” Nesai şunu ilave etmiştir: “Şu’be der ki: “Ben, Aleyhissalatu vesselam’ın kollarını yıkadığını ve onları ovduğunu, kulaklarının iç kısmını meshettiğini öğrendim. Ancak kulakların dışını da meshettiğini bilmiyorum.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3617])

Abdullah İbnu Zeyd radıyallahu anh anlatıyor: “Bize Resûlullah aleyhissalatu vesselam gelmişti. Kendisine bakır kapta su getirdik, onunla abdest aldı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3618])

Ubey İbnu Ka’b radıyallahu anh anlatıyor: “ResüIullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Abdest (sırasın)da vesvese veren bir şeytan vardır. Adı da el-Velehan’dır. Öyleyse suyun vesvesesinden kaçının.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3614])

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam (miktarca) bir sa’dan beş müdd ‘e kadar olan su ile yıkanır, bir müdd su ile de abdest alırdı.” Bir başka rivayette: “… beş mekkûk ile yıkanır, bir mekkûk iIe de abdest alırdı” denmiştir. Bir diğer rivayette: ” . . beş. . ” denmiştir. Tirmizi‘nin rivayetinde “Resûlullah aleyhissalatu […]

Devamını Oku