(Hadis-i Şerif [6043])

Ebu Ümame radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Dişlerinizi misvaklayın. Çünkü misvak ağız için temizlik sebebidir, Allah’ın rızasına vesiledir. Cibril her gelişinde bana misvakı tavsiye etti; öyle ki bana ve ümmetime farz kılacağından korktum. Ümmetime zorluk veririm diye endişe etmeseydim bunu onlara farz kılardım. Ben öyle (ciddi) misvak kullanırım ki, öndeki dişlerimin (veya […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3588])

Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Eğer ümmetim üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim.” Muvatta‘nın rivayetinde: “. . her abdestte. . .” denmiştir.

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3589])

Ebu Davud ve Tirmizi‘nin Zeyd İbnu Halil el-Cüheni radıyallahu anh’tan kaydettikleri rivayet şöyledir: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ın şöyle söylediğini işittim: “Ümmetime zahmet vermeyecek olsam, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim ve yatsı namazını da gecenin üçte birine kadar te’hir ederdim.

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3590])

Tirmizi şu ziyadede bulundu: “Zeyd İbnu Halid, namaza geldiği zaman misvağı kulağının üstünde olurdu, tıpkı katibin, kulağı üstündeki kalemi gibi. Misvaklanmadan namaza durmazdı. Misvaklandıktan sonra yine yerine koyardı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3592])

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam ‘ın abdest suyu ve misvakı (akşamdan hazırlanıp yanına) konulurdu. Gece kalkınca abdest bozar, sonra misvaklanırdı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3593])

Bir diğer rivayette şöyle gelmiştir: “(Resûlullah aleyhissalatu vesselam) gece veya gündüz yattığında ve kalktığında mutlaka abdest almazdan önce misvaklanırdı.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3594])

Yine Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Misvak ağız için temizlik vasıtasıdır. Rab Teala için de rıza vesilesidir.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3595])

Hz. Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’a uğramıştım. Elindeki bir misvakla dişlerini misvaklıyordu ve ü, ü diye bir ses çıkarıyordu, misvak ağzındaydı, sanki kusuyor gibiydi.”

Devamını Oku