(Hadis-i Şerif [3644])

Talk İbnu Ali (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam)’ın yanına geldik. (Biz huzurlarında iken) bir adam geldi. Sanki o bir bedevi idi. “Ey Allah’ın Resulü! dedi, kişi abdest aldıktan sonra zekerine değerse ne gerekir (abdesti bozulur mu, bozulmaz mı?) ” Resulullah (aleyhissalatu vesselam) şu cevabı verdi: “O, kendisinden bir parça değil midir?”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3645])

Büsre Bintü Saffan (radıyallahu anha) anlatıyor: “ResululIah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Zekerine değen abdest almadıkça namaz kılmasın.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3646])

Mus’ab İbnu Sa’d İbni Ebi Vakkas (radıyallahu anh) anlatıyor: “Ben, Sa’d İbni Ebi Vakkas (radıyallahu anh)’a Kur’an tutuyordum. Bir ara kaşındım. Sa’d: “Her halde zekerine değdin?” dedi. Ben “evet!” deyince: “Kalk, abdest al!” emretti. Ben de gidip abdest alıp geri döndüm.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3647])

Nafi rahimehullah anlatıyor: “Ben, bir sefer sırasında İbnu Ömer (radıyallahu anh)’le beraberdim. Güneş doğduktan sonra onun abdest alıp namaz kıldığını gördüm. Kendisine: “Bu, şimdiye kadar kıldığınızı hiç görmediğim bir namaz!” dedim. Şu açıklamayı yaptı: “Sabah namaz kılmak üzere abdest aldım sonra fercime dokundum. Sonra da abdest almayı unuttum (ve namaz kıldım. Şimdi bu durumu hatırlayınca) […]

Devamını Oku