(Hadis-i Şerif [3924])

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: ” Resûlullah aleyhissalatu vesselam’a bir et parçası getirilmişti. Kendisine bunun bud kısmı sunuldu. Aleyhissalatu vesselam budu severdi. Bu bud gelince hemen ondan ısırarak yedi.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3925])

İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Koyunun ön budu Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ın hoşuna giderdi. (Bir defasında) ön buda zehir konuldu. Bu zehiri yahudilerin koyduğu görüşündeydi.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3926])

Sehl İbnu Sa’d radıyallahu anh anlatıyor: “Biz cuma günü olunca sevinirdik. Çünkü bizim yaşlı bir kadın akrabamız vardı. Pazı kökü bulur, tencereye koyar, üzerine de arpa öğütüp ilavede bulunurdu. Vallahi, bunun içinde ne kuyruk yağı ne de iç yağı olurdu. Cuma namazını kıldık mı, mescidden ayrılır, o ihtiyar kadına selam verip hanesine girerdik. O da […]

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3927])

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’la birlikte Merri’z-Zahran’da erak ağacının kebas denilen meyvesinden topladığımızı hatırlıyorum. Resûlullah aleyhissalatu vesselam o zaman bize: “Siyahlarını toplayın, onlar daha iyidir!” tavsiyesinde bulunmuştu. Ben kendilerinden “Siz koyun da güttünüz mü?” diye sordum. “Hiç koyun gütmeyen peygamber var mı?” cevabında bulundu.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3912])

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam ailesine katık sormuştu. “Yanımızda sirkeden başka bir şey yok!” dediler. Aleyhissalatu vesselam onu istedi ve gelince yemeye başladı. Hem yiyor, hem de: “Sirke ne iyi katık! Sirke ne iyi katır! Sirke ne iyi katık!” diyordu.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3913])

Hz. Ömer ve Ebu Esid radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Zeytinyağını yeyin ve onunla yağlanın. Zira o, mübarek bir ağaçtandır.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3914])

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Bir terzi, Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ı onun adına hazırladığı bir yemeğe davet etti. Beraberinde ben de gittim. (Ev sahibi sofraya) arpa ekmeği, içerisinde kabak bulunan bir çorba ve kadid (kurutulmuş et) getirdi. Ben, Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ın tabağın etrafından kabağı araştırdığını gördüm. O günden beri kabağı sevmeye devam ediyorum.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3915])

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Tebük’te Resûlullah aleyhissalatu vesselam’a hrıstiyanların yaptığı peynir (kalıbı) getirilmişti. Bir bıçak istedi. Besmele çekip kesti ve yedi.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3916])

Yusuf İbnu Abdillah İbni Selam radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam, bir miktar arpa (ekmeği) aldı. Üzerine bir hurma koydu ve: “Bu şuna katıktır!” buyurdu.”

Devamını Oku

(Hadis-i Şerif [3917])

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam kavunu taze hurma ile yer ve: “Bunun hararetini şunun serinliğiyle, şunun serinliğini de bunun hararetiyle kırıyoruz!” buyurdu.”

Devamını Oku